Co słychać

Czyli co w trawie piszczy?

12 wrz
2019

Rozmowa o pracę – 10 aspektów, na które zwraca uwagę rekruter

Rozmowa o pracę stanowi jeden z kluczowych elementów rekrutacji. Od tego, jakie wrażenie zrobisz na rekruterze, może zależeć to, czy spotkanie zakończy się dla Ciebie pomyślnie. Sprawdź, jakie czynniki są brane pod uwagę podczas rozmowy o pracę.

1) Pierwsze wrażenie
Wystarczy od 4 do 7 sekund, aby rekruter wyrobił sobie zdanie na temat kandydata. Liczy się każdy detal: wygląd, uścisk dłoni czy postawa ciała. Jeżeli na początku rozmowy o pracę zrobimy na kimś dobre wrażenie, będzie to działało na naszą korzyść podczas reszty spotkania. W przeciwnym razie, nasze szanse na powodzenie drastycznie zmaleją. 

2) Wygląd
Warto zatroszczyć się o odpowiedni wygląd - stonowany ubiór i schludne uczesanie. Powinno się unikać krzykliwych elementów, takich jak: buty na szpilkach, jaskrawo pomalowane paznokcie czy kolorowa biżuteria. Najlepiej jest dobrać odzież w neutralnych odcieniach beżu, brązu, szarości, granatu lub czerni. 

3) Mowa ciała
Podczas rozmowy o pracę rekruter będzie zwracał uwagę na szereg detali, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób wejdziemy do sali, jak przywitamy się ze swoim rozmówcą i czy będziemy siedzieć w odpowiedni sposób. Podpieranie się łokciem czy ciągłe spoglądanie na telefon z pewnością nie sprzyja pozytywnej ocenie. Ważne jest zatem to, aby nawiązać kontakt wzrokowy z osobą, która rekrutuje i wykazać zainteresowanie rozmową o pracę.

4) Znajomość branży
Dużym plusem będzie wykazanie się wiedzą i znajomością branży. W tym celu warto prześledzić najnowsze wydarzenia, które odegrały kluczową rolę na danym rynku.

5) Doświadczenie zawodowe
W przypadku specjalistów kluczowe znaczenie odgrywa doświadczenie. Jeżeli jest ono dopasowane do konkretnej oferty, podczas rozmowy o pracę warto uwypuklić te aspekty, które mogą nas uwiarygodnić w oczach rekrutera. Najważniejsze - to dobrze zrozumieć stanowisko i profil firmy, do której zostaliśmy zaproszeni na rozmowę. Identyfikacja rzeczywistych potrzeb pracodawcy, sprawdzenie zakresu obowiązków oraz dopasowanie ich do posiadanego doświadczenia zawodowego, a także własnych aspiracji, to klucz do sukcesu podczas rozmowy. 

6) Wykształcenie
Coraz mniej pracodawców zwraca uwagę na wykształcenie, jednak nabiera ono znaczenia podczas rekrutacji na wyższe stanowiska. Dyplom odgrywa istotną rolę w przypadku zawodów, które wymagają specjalistycznej wiedzy, np. w branży wydawniczej, szkolnictwie czy firmach z branży IT.

7) Zainteresowanie ofertą
Nawet, jeżeli kandydat nie ma dużego doświadczenia, może nadrobić te braki swoim zaangażowaniem i motywacją do pracy. Jeżeli rekruter odczuje, że zależy nam na zatrudnieniu w konkretnej firmie i że jesteśmy przekonani o słuszności swojej decyzji, rozmowa o pracę ma szansę potoczyć się dla nas korzystnie. Nie należy się bać zadawania pytań, które będą świadczyć o naszych intencjach.

8) Osobowość kandydata
Często pracodawcy szukają kandydatów o określonym profilu osobowościowym.  Rekruter może poprosić nas o wypełnienie specjalistycznego testu lub zapytać, jak zachowujemy się w określonych sytuacjach. Pracodawcy zwracają uwagę na takie elementy, jak umiejętność pracy w grupie, samodzielność czy zdyscyplinowanie.

9) Osiągnięcia
Bardzo istotne są nasze dotychczasowe sukcesy w życiu zawodowym! Im korzystniejsze światło rzucimy na swoją przeszłość, tym większa będzie nasza szansa na zatrudnienie.  Jeżeli mamy na swoim koncie projekt, który zakończył się sukcesem, warto pochwalić się nim na rozmowie o pracę. Nie zaszkodzi również wspomnieć o aktywności poza pracą, np. w organizacjach pozarządowych - dzięki temu pracodawca utwierdzi się w przekonaniu, że ma do czynienia z proaktywnym kandydatem.

10) Znajomość języków obcych
Coraz częściej rekruterzy zwracają uwagę na znajomość języków obcych. Osoba prowadząca rozmowę o pracę może zapytać nas, czy nie mamy nic przeciwko, aby przejść na język np.angielski. Często kandydaci są również proszeni o wypełnienie testów językowych w trakcie spotkania lub on-line.

Trzeba pamiętać, że dopasowanie oferty do swoich potrzeb i umiejętności, to już połowa sukcesu. Jeżeli będziemy aplikować na ogłoszenia związane ze swoimi aspiracjami zawodowymi i umiejętnościami, mamy większą szansę na zabłyśnięcie w oczach rekrutera!

Rozmowa o pracę – 10 aspektów, na które zwraca uwagę rekruter